پادکست چیست؟قسمت دوم

  دکتر لینک | پادکست چیست؟قسمت دوم

ادامه پادکست چیست؟ قسمت اول

۹. بهترین زمان پادکست گوش‌‌کردن چه وقتی است؟

بیشتر افراد در طول روز آن‌قدر مشغله دارند که به‌ سختی می‌توانند روی دریافت اطلاعات جدید و یادگیری تمرکز کنند. برای کسانی که مشتاق یادگیری هستند، شاید صبح‌ ها در حالی‌ که برای شروع روز آماده می‌شوند زمان بهتری برای‌ پادکست گوش‌ کردن باشد. همچنین، پادکست ‌ها را می‌توانید در حین رفت‌ و آمدهای روزمره گوش کنید. وقتی پس از پایان روز کاری درحال استراحت هستید نیز فرصت مناسبی برای پادکست گوش‌ کردن است.

۱۰. پادکست گوش‌کردن چه فوایدی دارد؟

پادکست گوش‌ کردن باعث افزایش قابل ‌توجه زمان صرف‌ شده برای یادگیری می‌شود. حتی اگر روزی چند دقیقه‌ ی کوتاه هم باشد بی‌ فایده نیست. آنچه یاد می‌گیرید، جایی بدون اینکه انتظارش را داشته باشید به‌ دردتان خواهد خورد. همچنین، پادکست‌ ها می‌توانند بسیار الهام ‌بخش باشند و حتی باهوش‌ ترتان کنند.

مطالعات نشان داده است که پادکست گوش ‌کردن با فوایدی ازجمله تقویت مهارت‌های شنیداری و بهبود تمرکز همراه است. به‌علاوه چون هنگام پادکست گوش‌کردن معمولا سعی می‌ کنیم ماجرایی را که می‌شنویم تصویرسازی کنیم، به قوه‌ی تخیل‌ مان نیز کمک خواهد شد. همچنین جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است بیشتر کسانی که به‌طور منظم پادکست گوش می‌کنند، معمولا درآمد متوسط یا بالاتر دارند و از قشر تحصیل‌کرده‌ هستند.

۱۱. چگونه پادکست ‌های موردعلاقه ‌مان را تشخیص دهیم؟

پلی ‌لیست یا همان فهرست پخشِ بیشتر پادکست‌ها دارای مقدمه‌ ای صوتی است که موضوعات پوشش داده‌ شده را معرفی می‌کند و از این طریق می‌توانید تا حدودی به محتوای کلیِ مجموعه پی ببرید. همچنین هر اپیزود عنوان مختص به خودش را دارد که فکر یا ایده‌ی غالب گفت ‌و گو را توضیح می‌دهد. به‌این‌ترتیب به‌راحتی می‌توانید پادکست موردعلاقه‌تان را از بین پادکست‌های مختلف تشخیص بدهید.

۱۲. آیا می‌ توانیم مشترک پادکست موردعلاقه ‌مان شویم؟

بله. به‌راحتی می‌ توانید مشترک پادکست موردعلاقه‌ تان شوید تا هروقت که اپیزود جدید منتشر شد باخبر شوید. برای این کار فقط کافی است روی کلید سابسکرایب یا اشتراک در وب‌سایت پادکستر یا آیتونز و استیچرز کلیک کنید (یا پایین صفحه عضو شوید) تا به ‌این ‌ترتیب از به‌روزسانی‌ اپیزودها جا نمانید.

۱۳. چرا پادکست‌ها این‌قدر پرطرفدارند؟

پادکست‌ ها به‌ویژه برای کسانی که زندگی پر مشغله‌ ای دارند و فرصت یادگیری پیدا نمی‌کنند خیلی به‌درد می‌خورند، چرا که چکیده‌‌ ی بهترین آموزش‌ها و ایده‌های الهام‌بخش مهمانان شناخته‌شده را در قالبی گیرا در اختیار شنونده قرار می‌دهند. اگر برای‌تان سخت است که برای رشدوتوسعه‌ی فردی خود وقت بگذارید، به‌ کمک پادکست‌ ها به‌راحتی می‌ توانید خودتان را پیرامون موضوعات موردعلاقه‌ تان به ‌روز نگه دارید.

۱۴. با چه دستگاه‌هایی می‌توان پادکست گوش کرد؟

پادکست‌ ها را می‌توانید روی دستگاه‌ های مختلف مانند موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و سایر دستگاه ‌های دیجیتال قابل حمل اجرا کنید. حتی می‌توانید موبایل ‌تان را به اسپیکر ماشین وصل کنید یا فایل‌ها را روی فلش بریزید و در حین رانندگی پادکست گوش کنید.

۱۵. آیا پادکست‌ ها جنبه‌ ی آموزشی دارند یا سرگرمی؟

پادکست ‌ها درواقع آمیزه ‌ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان یادگیری و رشد و توسعه‌ ی فردی تفاوت خاصی بین این دو نمی ‌بینند. با پادکست گوش ‌کردن هم اطلاعات جدید یاد می ‌گیرید و هم انگیزه و الهام پیدا می‌کنید.

۱۶. چطور می‌توان از پادکست ‌ها نهایت استفاده را برد؟

اینکه چقدر می ‌توانید از یک پادکست بهره ببرید، به انگیزه‌ ی اصلی شما برای گوش ‌دادن به آن پادکست بستگی دارد. اگر قصد دارید گوشه ‌ای از وقت‌تان را به یادگیری مفاهیم و ایده‌های جدید اختصاص بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون ‌تان را روی گوش بگذارید و هرچه را هم که یاد می‌گیرید در درفترچه ‌ی یادداشت همراه‌تان بنویسید. به‌همین سادگی می‌توانید بخشی از وقت‌تان را به رشد و توسعه‌ ی فردی اختصاص بدهید. یا اگر دل‌تان خواست می‌توانید در حین پیاده‌روی، رانندگی یا انجام کارهای روزمره به پادکست موردعلاقه ‌تان گوش کنید. و برای اینکه آنچه یاد می‌گیرید در ذهن‌تان بنشیند، می‌توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند بار گوش کنید. پادکست گوش‌ کردن با دوستان نیز فرصت خوبی برای به‌اشتراک گذاشتن تجربیات یادگیری و گفت‌ و گو پیرامون مباحث مطرح ‌شده است.

۱۷. چگونه می‌توان پادکست گوش ‌کردن را به عادت تبدیل کرد؟

پاد کست گوش ‌کردن هم درست مثل سایر عادات موفقیت نیازمند مداومت است. هرچه عادات جدید کم ‌زحمت ‌تر باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که به آن عادات پایبند بمانید. پس عادت پادکست گوش ‌کردن را برای خودتان ساده کنید: اگر هر روز رانندگی می‌ کنید، کافی است جلوتر فایل ‌های مدنظرتان دانلود و آماده کنید تا دفعه ‌ی بعد که سوار ماشین شدید، فقط لازم باشد که بدون هیچ فکری فایل‌ها را پلی کنید. همچنین می‌توانید شب ‌ها قبل از خواب صفحه‌ ی پلی ‌لیست پادکست‌ مدنظرتان را بوک ‌مارک یا نشان‌گذاری کنید یا برای خودتان یک یادداشت یادآوری بنویسید تا صبح که از خواب بلند شدید در حین انجام کارهای آغازین روز به آن گوش کنید.

نکته اینجاست که پادکست گوش ‌کردن را به ‌زور در برنامه‌ ی روزانه‌ تان نگنجانید، بلکه از زمان‌های مرده و بی‌استفاده ‌ای که در طول روز دارید استفاده کنید. مثلا می‌توانید وقتی در صف انتظار هستید، وقتی استراحت می‌کنید و کار خاصی ندارید یا حتی وقتی به انجام امور روزمره‌‌ای که نیازی به تمرکز ندارند مشغول‌ اید پادکست گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و هم وقت ‌تان مفرح ‌تر سپری شود.

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*