چالش‎های اتاق درمان| 5 دغدغه در اتاق درمان

  دکتر لینک | چالش‎های اتاق درمان| 5 دغدغه در اتاق درمان

از آنجا که مراجع در اتاق درمان، عمیق‌ترین و دست نیافتنی‌ترین احساساتش را در سطح روان خود تجربه می‌کند، گاهی تجربه این احساسات، در مسیر درمان و ایجاد ارتباط درمانی کارآمد با درمانگر باعث به وجود آمدن چالش‌های متفاوتی شود. اما همانطور که می‌دانید، کوچک‌ترین اتفاقات در مسیر درمان احتیاج به تحلیل و بررسی از سوی درمانگر را دارد، از این رو، بهتر است، چالش‌های اتاق درمان بخوبی بررسی و در راستای پیشرفت روند درمان از آن استفاده شود.
لازم به ذکر است، گاهی چالش‌های اتاق درمان باعث کاهش سرعت روند درمان می‌شود و بهتر است که مراجع و درمانگر با کمک یکدیگر بخوبی برای بررسی آن زمان بگذارند و چالش مورد نظر را تحلیل کنند.

پیشنهاد می‌شود: اهمیت رابطه درمانی در سیر پیشرفت مراجع

چالش‌های اتاق درمان کدامند؟

1-مقاومت مراجع

یکی از شایع‌ترین مواردی که درمانگران در اتاق درمان با آن مواجه می‌شوند، مقاومت مراجع در برابر تغییرات مسیر درمان است. در برخی موارد مراجع به مقاومت خود برای تغییر آگاه نیست و این موضوع کاملاً در ناخودآگاه او اتفاق می‌افتد.
مسیری که درمانگر در هنگام مواجهه با این چالش طی می‌کند، به سطح آوردن دفاع‌ها و خودآگاه کردن آن‌ها است که همین موضوع این فرصت را برای مراجع فراهم می‌کند که با دفاع‌ها و کارکرد ناخودآگاه خود مواجه شود و بیشتر آن‌ها را بشناسد.
از آنجایی که کارکرد این دفاع‌ها ممکن است، تأثیر مثبتی در زندگی برخی مراجع داشته باشد و از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده باشند، پذیرش و تغییر آن ممکن است، برای او آسان نباشد، پس همانطور که اشاره شد، ممکن است درمانگر زمان زیادی برای شناخت و تحلیل این دفاع ها برای پیشرفت مراجع صرف کند.

2-انتقال و انتقال متقابل در اتاق درمان

دو مفهوم مهمی که باید مراجع و درمانگر در فرآیند روان درمانی باید به آن توجه داشته باشند، انتقال و انتقال متقابل است. مراجع تمام تجاربی که از سال‌های کودکی خود زیست کرده را به اتاق درمان می‌آورد. از این رو، انتقال زمانی اتفاق می‌افتد که او تمام احساسات و تجارت دوران کودکی خود را در ارتباط با درمانگر نیز، تجربه کند و به نوعی همان ارتباطی که با مراقب‌های اولیه خود تجربه کرده است را در اتاق درمان بسازد.
در این زمان، درمانگر با هوشمندی خود، فضایی ایجاد می‌کند که مراجع تمام احساسات و تجارب گذشته خود را تجربه کند و با تحلیل، بررسی و مراقبت از او، تجربه متفاوتی از ارتباط را برای او می‌سازد. انتقال ممکن است در قالب، خشم و درخواست‌های غیرمعقول از درمانگر خود در اتاق درمان تجربه شود.
انتقال متقابل، از چالش‌ها و دغدغه‌های ذهنی درمانگر نشات می‌گیرد و زمانی خودش را به شکل مشکل در اتاق درمان نشان می‌دهد که درمانگر نتواند آن را کنترل کند و باعث آسیب به روند درمان و مراجع شود. بر این اساس، یکی از مهم‌ترین مواردی که درمانگر در مسیر شغلی خود باید به آن توجه داشته باشد، درمان گرفتن و تحلیل شدن توسط درمانگر دیگر است.
در حالت کلی درمان گرفتن، این امکان را برای درمانگران فراهم می‌کند که با چالش‌های ذهنی و دغدغه‌های خود آشنا شوند و به سیر درمان آسیب وارد نکنند.

پیشنهاد می‌شود: رابطه درمانی بی قید و شرط چه تاثیری در روند درمان دارد؟

غیبت مراجع

غیبت، نادیده گرفتن و فراموش کردن زمان جلسات از سوی مراجع می‌تواند، یکی از نشانه‌های مقاومت، عدم علاقه و اشتیاق به درمان باشد. این مقاومت معمولاً ناخودآگاه است و مراجع از دلائل آن آگاه نیست. درمانگر در این موارد باید با هوشمندی کامل، از مراجع بخواهد که دلائل غیبت و نادیده گرفتن جلسات را توضیح دهد و در پس کلماتی که او بیان می‌کند، او را بشناسد و نیازهای او را در روابط بین فردی بررسی کند.

سکوت مراجع و عدم اشتیاق او به صحبت کردن

سکوت یکی از ابزارهای درمانی است که درمانگر به‌واسطه آن می‌تواند، با ناخودآگاه مراجع ارتباط برقرار کند. اما در برخی موارد، این سکوت به یکی از چالش های اتاق درمان تبدیل می‌شود. زمانی که مراجع به هر دلیلی تمایلی برای ادامه درمان و ارتباط با درمانگر نداشته باشد، ممکن است، سکوت را انتخاب کند.
مراجع با سکوت خود در واقع با درمانگر حرف می‌زد و نیاز خود را از روند درمان به او نشان می‌دهد. او یاد گرفته که در موقعیت‌هایی که برای او سخت و دردناک است، سکوت کند. درمانگر در این مرحله بهتر است، با مراجع همراه شود و او را در این مسیر مراقبت او باشد.

پیشنهاد می‌شود: سکوت به مثابه درمان

همراهی با چالش‌های درمان

تحلیل چالش‌ و دغدغه‌های اتاق درمان به درمانگر کمک می‌کند که با ناخودآگاه مراجع ارتباط برقرار کند و دفاع ها و احساسات سرکوب شده مراجع را به سطح بیاورد از آن در جهت ساختن ارتباط درمانی مطلوب استفاده کند.
هرچه مقاومت مراجع برای حل کردن چالش‌های اتاق درمان بیشتر باشد، به طبع نیاز به توجه، همراهی و همدلی بیشتر درمانگر دارد. در نهایت این درمانگر است که در مسیر حل تعارضات مراجع، از او مراقبت می‌کند و آن را به سمت زندگی در پوست خود سوق می‌دهد.

امیدوارم از مقاله امروز لذت برده باشید و به شما کمک کرده باشد. لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

برای مشاوره رایگان سیستم مدیریت هوشمند مراکز روانشناسی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*