موفقیت در انتظار دانشجویان پزشکی

  دکتر لینک | موفقیت در انتظار دانشجویان پزشکی

موفقیت یک کلمه بسیار انتزاعی می‌باشد و هر شخصی از این کلمه یک تصور خاصی دارد. اگر از تعدادی دانشجوی پزشکی سوال نماییم که از نظر شما موفقیت یعنی چه؟ به احتمال زیاد به تعداد همان افراد جواب‌های مختلفی به دست خواهیم آورد که خود این امر نشان‌دهنده‌‌ی انتزاعی بودن این لغت می‌باشد. بنابراین موفقیت با توجه به هر شخصی می‌تواند معنا و مفهوم متفاوتی داشته باشد. بنابراین نمی‌توان به صورت قطعی تعریفی را برای یک دانشجوی پزشکی موفق بیان نمود ولی مطمئنا مسائل و نکاتی هست که با رعایت نمودن این نکات می‌توانیم به موفقیتی که در ذهنیت ما موجود است دست یابیم.

به چه کسی دانشجوی پزشکی موفق می گویند؟

اول از همه باید به این نکته اشاره نماییم که موفقیت فرمول قطعی و واحدی ندارد. اگر از یک اتند موفق سوال نماییم که راز موفقیت شما چه بوده است؟ شاید پاسخ دهد: مطالعه و یادگیری تمامی دروس به کمیت و کیفیت عالی ولی اگر این سوال را از اتند دیگر مطرح نماییم،این پاسخ را دریافت کنیم که:

داشتن پایه اولیه عملی و مهم‌تر از آن توانایی برقراری ارتباط با بیماران و همچنین همکاران در محیط کار. پس همان‌طور که گفته شد برای تبدیل شدن به یک دانشجوی پزشکی موفق راهکار قطعی وجود ندارد و در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به اکثر نکاتی که می‌تواند در موفقیت یک دانشجوی پزشکی نقش داشته باشد اشاره نماییم.

نکته: امکان دارد ما به تعدای از این موارد اشاره نکرده‌ باشیم بنابراین خیلی خوشحال می‌شویم که شما در قسمت نظرات موارد ذکر نشده را بیان نمایید.

یک دانشجوی پزشکی موفق به چه نکاتی توجه می نماید؟

۱)علاقه

مطمئنا در طول دوران پزشکی پنچره‌های متفاوتی بر روی شما باز خواهد شد و دیدگاه شما نسبت به آینده پزشکی تا حدودی تغییر خواهد کرد. به این خاطر که اغلب افراد تصور می‌کنند که هفت سال درس می‌خوانند و سپس می‌توانند به درآمد و جایگاه اجتماعی بالا دسترسی داشته باشند. البته اصلا نمی‌گوییم که این موضوع صحبت ندارد ولی زمانی که در این رشته وارد شوید متوجه خواهیم شد که قضیه به همان سادگی که در تصور ما بود نیست و شاید زمانی که سختی‌های پیش رو را ببینم تا حدودی امید و انگیزه خود را از دست دهیم. بنابراین در این شرایط سخت تنها انگیزه و علاقه است که می‌تواند کاری کند تا با قدرت این مسیر را ادامه دهید. بنابراین اغلب و شاید تمام افراد موفق حرفه‌ی خود را دوست دارند و از بودن در این شغل لذت می‌برند.

۲)مطالعه

شاید اولین و مهم‌ترین نکته در تبدیل شدن به یک دانشجوی پزشکی موفق مطالعه صحیح و اصولی باشد. مطمئنا باتوجه به حجم زیاد مطالب و همچنین کمبود فرصت تعداد افرادی که قادر به مطالعه این حجم از مطالب تخصصی هستند،کم می‌باشد و دقیقا به همین دلیل است که تعداد پزشکان موفق و مجرب زیاد نمی‌باشد. پس اولین اصل و شاید مهم‌ترین اصل مطالعه دقیق و درست منابع تخصصی است.

۳)توانایی برقراری ارتباط با بیمار

یکی دیگر از نکات مهم،ارتباط با بیماران است. مطمئنا قسمت اعظمی از یادگیری پزشکان توسط بیماران رغم خواهد خورد. به عنوان مثال مطالبی که توسط اساتید آموزش می‌بینند را باید به صورت عملی و در رابطه با بیماران نیز آموزش ببینند تا قادر باشند این مطالب را عمیق‌تر در ذهن خود به خاطر بسپارند. بنابراین توانایی برخورد مناسب با بیماران و همچنین متقاعدسازی آنها برای انجام معاینه، یکی از مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک دانشجوی پزشکی موفق خواهد بود

معیار یک دانشجوی پزشکی موفق تنها نمره است؟

البته نمره یکی از مهم‌ترین عوامل در تبدیل شدن به یک دانشجوی پزشکی موفق است، ولی مطمئنا تنها ملاک نخواهد بود. و همان‌طور که در قسمت بالا نیز ذکر کردیم سواد کافی و مناسب تنها یکی از اصول مهم خواهد بود. برای تبدیل شدن به یک دانشجوی پزشکی موفق به چه مهارت‌هایی نیازمندیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به موارد گفته شده توجه نماییم و سپس مهارت‌های لازم برای به دست‌یابی به آنها را به دست آوریم. یکی از موارد مهم نحوه صحیح مطالعه می‌باشد. مطمئنا برای یادگیری این حجم از مطالب باید یک شیوه صحیح برای مطالعه داشته باشید در غیر این صورت مطالعه با کیفیت لازم را نخواهید داشت و یا اینکه قادر به مطالعه تمامی مطالب نخواهید بود. مورد بعدی توانایی برقراری ارتباط موثر با بیماران است. شما میتوانید مقالات رهکارهای ارتباطی با بیمار را از طریق شبکه های اجتماعی دکتر لینک دنبال کنید.

مقالات مرتبط:

چگونه پزشک بهتری باشیم؟

چالش های تاسیس مطب برای پزشکان جوان

چالش های تاسیس مطب برای پزشکان جوان (قسمت دوم)

راهکارهای نجات پزشکان در بحران های اقتصادی

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*