فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی روان درمانی

 دکتر لینک | فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی روان درمانی

در رابطه با فرصت‌ها و چالش‌های روان درمانی پژوهش‌های اندکی صورت گرفته و با توجه به تمام نتایج به  دست آمده وضعیت روان درمانی در ایران با چالش‌ها و فرصت‌هایی روبرو است که می‌توانند ارائه خدمات روان درمانی را تحت تأثیر قرار دهند. این نتایج می‌تواند در سیاست گزاری‌های مربوط به روان درمانی در ایران مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه به نمونه‌هایی ازفرصت‌های و چالش‌های روان درمانی اشاره می‌شود :

چالش‌های پیش روی روان درمانی عبارت اند از:

 • ضعف در اموزش روان درمانی
 • نبود رویکرد های روان درمانی مبتنی بر فرهنگ 
 • ضعف درقوانین نظارت بر روان درمانی 
 • کمبود پژوهش های نیاز سنجی در جامعه 
 • عدم پوشش بیمه ای خدمات روان درمانی
 • غلبه رویکرد دارویی

فرصت های پیش روی روان درمانی:

 • فلوشیپ روان درمانی
 • روند رو به رشد اگاهی در سطح جامعه 
 • افزایش و تنوع رویکردهای روان درمانی
 • گرایش روان پزشکان به انجام روان درمانی 
 • ورود تعرفه های روان درمانی در کتاب تعرفه خدمات سلامت

چالش‌های پیش روی روان درمانی

ضعف در آموزش یکی از چالش های پیش روی روان درمانی است.

روان درمانی در ایران با چالش‌هایی روبرو است که توجه به آن برای روان درمانگران و سیاستگزاران روان درمانی ضروری است. چالش‌ها در چندین زیر طبقه همانطور که در بالا ذکر شد تقسیم بندی شدند.

ضعف در آموزش روان درمانی به عنوان یکی از چالش‌های روان درمانی در ایران مطرح گردید. آموزش روان درمانی در کشور ما از کیفیت و کمیت لازم به منظور تربیت روان درمانگران دارای صلاحیت انجام روان درمانی برخوردار نیست. مواردی مانند ناکافی بودن طول مدت زمان برای این مسٔله در نظر گرفته شده است .

۱- نبود رویکردهای روان درمانی مبتنی بر فرهنگ

نبود رویکردهای روان درمانی مبتنی بر فرهنگ به عنوان یکی دیگر از چالش‌های روان درمانی مطرح گردید.  حساسیت‌های فرهنگی از جمله مواردی هستند که باید در روان درمانی مورد توجه قرار بگیرند و در رویکردهایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، حساسیت‌های فرهنگی جامعه ایرانی در نظر گرفته نشده است و این مسئله می‌تواند بر اقبال روان درمانی در ایران تأثیر بگذارد.

۲- کمبود پژوهش‌های نیازسنجی

کمبود پژوهش‌های نیازسنجی در جامعه از دیگر چالش‌های روان درمانی است. و در حال حاضر پژوهش‌هایی که بتواند نیازهای جامعه را به رویکردهای مختلف روان درمانی به صورت آماری نشان دهد وجود ندارد و همین موضوع برنامه‌ریزی در زمینه روان درمانی را در سطح کلان تحت تأثیر قرار میدهد.

۳-عدم تناسب در تربیت و توزیع روان درمانگران

عدم تناسب در تربیت و توزیع روان درمانگران یکی دیگر از چالش‌های روان درمانی بوده که در حال حاضر تربیت روان درمانگر و توزیع آنها در سراسر کشور به خوبی صورت نمی‌گیرد به طوری که در بعضی از موارد دسترسی به روان درمانگر براساس جنسیت و همچنین در نقاط مختلف کشور امکانپذیرنیست.

۴-عدم پوشش بیمه‌ای خدمات روان درمانی

چالش عدم پوشش بیمه‌ای خدمات روان درمانی از جمله مواردی است که به آن تاکید شده و از آنجا که بیمه‌ها معمولاً هزینه خدمات روان درمانی را پرداخت نمی‌کنند، بیماران در پرداخت هزینه‌ها با مشکل روبرو هستند و برای انجام روان درمانی مراجعه نمی‌کنند. این مسئله همچنین موجب سرخوردگی و عدم تمایل به انجام روان درمانی در روان درمانگران به ویژه روانپزشکان می‌شود.

۵-ضعف در قوانین  نظارت روان درمانی

ضعف در قوانین  نظارت روان درمانی از دیگر چالش‌های روان درمانی می‌باشد که در حال حاضر قوانین شفاف و دارای پشتوانه اجرایی برای صدور پروانه کار به عنوان روان درمانگر یا رسیدگی به تخلفات انجام شده در این زمینه وجودندارد.

این مساله باعث شده تا در بعضی موارد افرادی کار روان درمانی را انجام دهند که صلاحیت انجام آن را ندارند که بر نتیجه درمان و جایگاه روان درمانی در جامعه تاثیر می‌گذارد. و موجب تضعیف جایگاه روان درمانی در نزد مراجع و اعضای گروه درمان شوند. به نظر می‌رسد که تعیین صلاحیت روان درمانگران براساس استانداردهای تعریف شده آنگونه که باید انجام نمی شود.

پیشنهاد می‌شود: چالش‎های اتاق درمان| 5 دغدغه در اتاق درمان

فرصت‌های پیش روی روان درمانی

روند رو به رشد آگاهی بین افراد جامعه از جمله فرصت هایی است که روان درمانی از آن بهره مند است.

با وجود چالش‌ها، روان درمانی در ایران فرصت‌های خاصی را پیش رو دارد که توجه به آنها در تشریح وضعیت روان درمانی مؤثر است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

۱- فلوشیپ روان درمانی

فلوشیپ روان درمانی یکی از فرصت‌های روان درمانی است که جذب دستیار فلوشیپ روان درمانی که از چند سال پیش در کشور آغاز شده است، فرصتی برای بهبود شرایط روان درمانی است. فارغ‌التحصیلان فلوشیپ روان درمانی می‌توانند در گروه‌های آموزشی روانپزشکی در امر آموزش روان درمانی فعالیت کنند و برخی از کاستی‌های آموزشی را جبران نمایند.

۲- افزایش تنوع رویکردهای روان درمانی از دیگر

افزایش تنوع رویکردهای روان درمانی از دیگر فرصت‌های روان درمانی است  که افزایش رویکردهای جدید در روان درمانی که ممکن است نسبت به رویکردهای قدیمی‌تر به زمان و هزینه کمتری نیاز داشته باشند، موجب شده است که هم درمانگران راحت‌تر بتوانند شیوه‌های درمانی را به کار ببرند و هم بیماران راحتتر در جلسات شرکت کنند.

۳- روند رو به رشد آگاهی در سطح جامعه

روند رو به رشد آگاهی در سطح جامعه نیز از دیگر فرصت‌هایی است که می توان گفت مردم نسبت به گذشته آگاهی بیشتری نسبت روان درمانی دارند. مراجعه برای روان درمانی بیشتر شده است و این مسئله می‌تواند فرصتی برای بهبود شرایط روان درمانی باشد.

۴- ورود تعرفه‌های روان درمانی در کتاب تعرفه خدمات سلامت

ورود تعرفه‌های  روان درمانی در کتاب تعرفه خدمات سلامت از دیگر  فرصت‌های پیش روی روان درمانی است  که در سال‌های اخیر با تلاش زیادی صورت گرفته است و در شناساندن این خدمات مؤثر بوده است.

۵- گرایش روانپزشکان به انجام روان درمانی

گرایش روانپزشکان به انجام روان درمانی یکی دیگر از فرصت‌های روان درمانی می‌باشد که، علیرغم سختی انجام روان درمانی، اخیراً به ویژه در مراکز دانشگاهی روانپزشکان در حیطه روان درمانی شروع به فعالیت نموده‌اند و با  رویکردهای علمی جلسات روان درمانی را هدایت می‌کنند که در جای خود امیدوارکننده است.

پیشنهاد می‌شود: انتظارات درمانجو از درمانگر چیست؟ + ۹ ویژگی یک درمانگر خوب

وضعیت روان درمانی در کشور عزیز ما با چالش‌ها و فرصت‌هایی روبرو است که می‌توانند ارائه خدمات روان درمانی را تحت تأثیر قرار دهند،

در این مقاله به یک سری از موارد مهم از فرصت‌ها و چالش‌های روان درمانی اشاره شد‌، امیدوارم مقاله حاضر در آشنایی شما با فرصت‌ها و چالش‌های پبش روی روان درمانی مفید واقع شده باشد.

شما مدیر داخلی یا منشی مرکز روانشناسی هستید؟ آیا به مشاوره جذب مراجع نیاز دارید؟ همین الان تماس بگیرید: ۰۹۱۲۰۰۴۴۸۲۴

برای مشاوره رایگان سیستم مدیریت هوشمند مراکز روانشناسی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*