انواع التهاب پروستات و علائم شایع آن

  دکتر لینک | انواع التهاب پروستات و علائم شایع آن

التهاب پروستات چیست؟
التهاب پروستات، پروستاتیت یا ورم پروستات، یکی دیگر از بیماری های مربوط به پروستات است که برخی از آقایان را به خود درگیر می کند. بیماری التهاب پروستات، معمولا خود را با علائمی همچون تورم، التهاب و درد نشان می دهد. اگر پروستات شما نیز متورم شده و دردناک است، بهتر است برای انجام آزمایش های مربوطه و معاینه حضوری به نزد پزشک متخصص مراجعه کنید.

بسیاری از افراد بیماری پروستاتیت را با بیماری بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا سرطان پروستات اشتباه می گیرند. پس در این خصوص باید دقت نظر داشته باشید و به علائم بیماری توجه کنید. باید بدانید که بیماری پروستاتیت، معمولا با یک عفونت و تجمع باکتری ها در ناحیه پروستات شروع می شود.

بسته به عوامل مختلف و شدت آن، بیماری التهاب پروستات را در چهار دسته طبقه بندی می کنند که شامل بیماری پروستاتیت باکتریال حاد، پروستاتیت باکتریال مزمن، پروستاتیت مزمن یا سندرم درد لگنی و پروستاتیت بدون علامت می باشد. برای آشنایی دقیق تر با هر یک از انواع پروستاتیت ادامه مطلب را از دست ندهید. 

پروستاتیت باکتریال حاد
پروستاتیت حاد یک بیماری عفونی اورژانسی بوده و می بایست با سایر انواع پروستاتیت اشتباه گرفته شود. در صورتی که باکتری از طریق مجاری ادراری و مثانه وارد پروستات شود، در نهایت منجر به عفونت حاد پروستات شده و در این شرایط می توان گفت فرد به بیماری التهاب پروستات نوع باکتریال حاد مبتلا شده است. 
علائم پروستاتیت باکتریال حاد شامل موارد زیر است:
تب شدید
کاهش فشار ادرار
مشکلاتی در ادرار کردن
درد مفاصل
تعریق
در ناحیه اطراف آلت تناسلی
کمر درد
درد های عضلانی
ادرار بد بو
عدم دفع کامل ادرار
خون در ادرار
انزال دردناک به هنگام رابطه جنسی

پروستاتیت باکتریال مزمن یا پروستاتیت عفونی مزمن
یکی دیگر از انواع بیماری التهاب پروستات، پروستاتیت باکتریال مزمن می باشد. این بیماری معمولا وقتی پدید می آید که یک عفونت باکتریایی خفیف در ناحیه پروستات ایجاد شده و تا چندین هفته و چندین ماه بماند. پروستاتیت باکتریال مزمن بیشتر در افراد مسن و در پی ابتلا به پروستاتیت حاد ایجاد می شود.

علائم بیماری التهاب پروستات نوع باکتریال مزمن، به مانند علائم پروستاتیت حاد، شدت نداشته و به صورت دوره ای کم و زیاد شده یا در مواقعی ناپدید می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد علائم آن را نادیده گرفته و تشخیص و درمان آن می تواند چندین ماه به طول انجامیده و به صورت مزمن شود. 
علائم پروستاتیت باکتریال مزمن شامل موارد زیر است:
احساس سنگینی در کیسه بیضه
عفونت مجاری ادراری
خون در مایع منی 
درد در حین انزال و پس از آن در رابطه جنسی
سوزش ادرار
عدم خروج ادرار
فوریت ادرار در شب
درد در هنگام دفع ادرار 

پروستاتیت مزمن یا سندرم درد لگنی (CP / CPPS)
بسیاری از افراد این نوع التهاب پروستات را با بیماری پروستاتیت عفونی مزمن اشتباه می گیرند. اما باید دانست که این دو بیماری کاملا با یکدیگر تفاوت دارند. در حال حاضر شایع ترین نوع پروستاتیت، التهاب پروستات از نوع مزمن می باشد. مهمترین تفاوت این بیماری با پروستاتیت باکتریال مزمن در باکتریال نبودن آن است. افرادی که دچار استرس و مشکلات عصبی هستند یا در گذشته به عفونت مجاری ادراری مبتلا شده اند بیش از سایرین در معرض ابتلا به این نوع بیماری می باشند. همچنین افرادی که دچار سندرم خستگی مزمن یا سندرم روده تحریک پذیر هستند، احتمال بیشتری می رود که به این بیماری دچار شوند. 
علائم پروستاتیت مزمن (CP / CPPS) شامل موارد زیر است:
درد آلت تناسلی ( بیشتر در نوک آلت)
درد در کیسه بیضه
درد کمر
درد زیر شکم
درد هنگام ادرار 
درد هنگام انزال در رابطه جنسی
درد بین ناحیه بیضه و مقعد
عدم توانایی در کنترل ادرار و تکرر ادرار 
توجه داشته باشید که برخی علائم بین انواع پروستاتیت مشترک است و به همین دلیل امکان دارد که در تشخیص هر کدام از آن ها اشتباه اتفاق بیفتد. 

پروستاتیت بدون علامت
در پروستاتیت بدون علامت، پروستات، ورم کرده و دچار التهاب می شود. این بیماری با علائم خاصی خود را نشان نمی دهد. برای تشخیص سلامت پروستات در این نوع بیماری، می بایست آزمایش خون و سایر آزمایش های مربوط به پروستات انجام شود. از آنجایی که این بیماری علائم و نشانه های خاصی ندارد، معمولا وقتی تشخیص داده می شود که فرد برای تشخیص علل ناباروری به پزشک متخصص مراجعه می کند. فراموش نکنید که التهاب پروستات از نوع بی علامت می تواند منجر به ناباروری در مردان شود. 

علل و عوامل خطر التهاب پروستات 
افراد بالای 35 سال
سابقه بیوپسی پروستات
استفاده از سوند ادراری
سابقه عفونت مجاری ادراری یا UTI
سابقه ابتلا به پروستاتیت در گذشته
اصابت ضربه بین مقعد و بیضه
رابطه جنسی از راه مقعد
توجه داشته باشید که بیماری التهاب پروستات یک بیماری مسری نبوده و در لیست بیماری های مقاربتی قرار ندارد.  

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-types-of-prostate-inflammation-and-its-common-symptoms

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*