مهمترین روش های درمان التهاب پروستات

  دکتر لینک | مهمترین روش های درمان التهاب پروستات

پروستاتیت یا التهاب پروستات، انواع مختلفی داشته و دلایل گوناگونی سبب بروز این بیماری در فرد می شوند. اصلی ترین عامل بروز بیماری التهاب پروستات، عفونت و تجمع باکتری در پروستات می باشد. برای درمان التهاب پروستات، بسته به نوع بیماری و شدت آن روش های مختلفی وجود دارد. در این مطب شما را بیشتر با هر یک از روش های درمان پروستاتیت آشنا خواهیم کرد. 

درمان التهاب پروستات با تجویز آنتی بیوتیک
از آنجایی که اساس بیماری التهاب پروستات، در اکثر موارد وجود باکتری و عفونت می باشد، معمولا اولین و متداول ترین روش درمان این بیماری، تجویز داروهای آنتی بیوتیک می باشد. معمولا آنتی بیوتیک های تجویز شده به صورت خوراکی بوده و بسته به نوع بیماری پروستاتیت شما طول درمان و دوز دارو می تواند متفاوت باشد.

طول درمان معمولا بین 4 تا 6 هفته می باشد. البته در مواردی ممکن است، طول درمان افزایش پیدا کند. در صورتی که عفونت از نوع حاد و شدید باشد، معمولا آنتی بیوتیکی به صورت وریدی تزریق می شود. البته به این موضوع توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه اقدام به مصرف آنتی بیوتیک بکنید. آنتی بیوتیک ها اگر به میزان زیاد و به صورت خودسرانه مصرف شوند، می توانند عوارض بسیار نامطلوبی از جمله ضعیف شدن بدن در برابر عوامل بیماری زا را به همراه داشته باشند. 

درمان پروستاتیت با داروهای بلوک کننده آلفا
یکی دیگر از روش های درمان التهاب پروستات، تجویز داروهای بلوک کننده آلفا می باشد. از جمله بهترین انواع داروهای بلوک کننده آلفا می توان به داروهای تامسولوزین اشاره کرد.

استفاده از داروهای بلوک کننده آلفا می تواند باعث شل شدن گردن مثانه شده و لذا درد و سوزش در هنگام ادرار کردن را کاهش دهند. البته از این داروها معمولا برای درمان بیماری بزرگ شدن خوش خیم پروستات نیز استفاده می شود.

استفاده از این دارو برای مبتلایان به بیماری پروستاتیت باکتریال تاثیر بیشتری دارد. افرادی که با مشکل پروستاتیت مزمن بدون عفونت دچار هستند، بهتر است از روش های دیگری از جمله تغییر سبک زندگی برای درمان این بیماری کمک بگیرند. 

درمان التهاب پروستات با داروهای ضد التهاب
اگر شما به بیماری پروستاتیت باکتریال و عفونی مبتلا شده اید، حتما با علائمی همچون التهاب و تورم پروستات رو به رو هستید. از این رو یکی دیگر از روش های درمان التهاب پروستات، استفاده از داروهای ضد التهاب استروئیدی می باشد. همچنین برای کنترل درد و سوزش می توان از مسکن ها استفاده کرد. اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هر یک از داروهای گفته شده به تنهایی نمی توانند عامل اصلی درمان التهاب پروستات باشند. بسته به شدت و نوع پروستاتیت ممکن است، چندین دارو برای درمان شما تجویز شوند. 

درمان التهاب پروستات با ماساژ پروستات
ماساژ پروستات در مطب و توسط پزشک انجام می شود. این روش البته یک درمان قطعی برای التیام بیماری التهاب پروستات محسوب  نمی شود. ماساژ پروستات شبیه به معاینه پروستات از راه مقعد بوده و توسط انگشت انجام می شود. ماساژ پروستات، تا حدودی دردهای ناشی از التهاب پروستات را کاهش می دهد. اما باید توجه داشت که این روش می بایست در مطب و توسط یک فرد متخصص انجام شود.

البته شاید انجام این روش برای بیمار چندان خوشایند نباشد و به خاطر خجالت از انجام آن ممانعت کنند. باید توجه داشت که اگر پزشک معالج شما این روش برای بهبود بیماری مشا تجویز می کند، جای هیچ گونه خجالتی وجود نداشته و می بایست به توصیه پزشک خود اعتماد داشته باشد. 

درمان پروستاتیت با تغییر در سبک زندگی
در برخی انواع بیماری پروستاتیت از جمله بیماری پروستاتیت مزمن یا سندرم درد مزمن لگنی، استفاده از آنتی بیوتیک ها اولین چاره درمان نبوده و البته کارامدی چندانی نیز ندارند؛ چرا که بیماری پروستاتیت مزمن، یک بیماری عفونی و باکتریال نبوده و لذا تجویز آنتی بیوتیک نمی تواند کمک خاصی به درمان بیماری بکند. حال در این شرایط باید چه کاری انجام دهیم؟ برای درمان این قبیل بیماری های پروستات، می بایست تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد. از جمله روش های درمانی که می تواند به بهبود پروستاتیت مزمن کمک کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
حمام آب گرم به صورت مرتب
داشتن رژیم غذایی مناسب ( از خوردن غذاهایی که سبب التهاب بیشتر و حساسیت های مثانه می شوند، خودداری کنید.)
نشستن در تشت آب گرم
از مصرف الکل، کافئین و غذاهای تند پرهیز کنید. 
از انجام فعالیت هایی که به پروستات فشار وارد می کنند، خودداری کنید. 

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-the-most-important-treatments-for-prostate-inflammation

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*