بهترین درمان بیماری بزرگ شدن پروستات

  دکتر لینک | بهترین درمان بیماری بزرگ شدن پروستات

چگونه بهترین روش برای درمان بزرگ شدن پروستات را انتخاب کنیم؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری خوش خیم است که خوشبختانه، روش های درمانی بسیاری خوبی نیز برای کنترل آن وجود دارد. از جمله این روش های درمان بزرگ شدن پروستات می توانیم به درمان دارویی، درمان با کمک روش های غیر تهاجمی و درمان از طریق جراحی اشاره کنیم. حال این که کدام یک از روش های درمانی مناسب شما است، خود موضوعی است که باید به آن بپردازیم. در واقع انتخاب روش درمان بزرگ شدن پروستات، بر عهده پزشک معالج شماست.

اما پارامترهایی نیز وجود دارد که بر این اساس شیوه درمان تعیین می شود. برای مثال این موضوع که شدت بیماری شما به چه صورت است یا بیماری خاص دیگری نیز دارید که روش درمان می تواند روی آن تاثیر مخرب بگذارد، از جمله پارامترهای مهم برای انتخاب شیوه درمان بزرگ شدن پروستات در آقایان می باشد. اندازه پروستات، سن بیمار و وضعیت عمومی بیمار نیز از دیگر معیارهای مهم برای انتخاب روش مناسب درمان بزرگی پروستات می باشد. 

درمان دارویی بزرگ شدن پروستات
یکی از اولین روش های درمان بزرگ شدن پروستات در آقایان، درمان دارویی می باشد. این داروها تا حد زیادی علائم بزرگ شدن پروستات در آقایان را کاهش می دهد. البته دیگر کارکرد انواع داروهای بزرگی پروستات، در متوقف کردن رشد سلول های پروستات می باشد. با این اوصاف شما با مصرف داروهای بزرگ شدن پروستات، علاوه بر این که می توانید رشد و تکثیر سلول های این ناحیه را کنترل کنید، احتمال کاهش حجم و اندازه پروستات نیز وجود دارد. مهمترین داروهای بزرگ شدن پروستات شامل داروهای مسدود کننده آلفا و داروهای مهارکننده آلفا 5 ردوکتاز می شوند. در ادامه در خصوص هر یک از این داروها صحبت خواهیم کرد. 
داروهای مسدودکننده آلفا
مهمترین تاثیری که داروهای مسدودکننده آلفا بر روی بیماری بزرگ شدن پروستات دارند، کاهش علائم این بیماری است. داروهای مسدودکننده آلفا باعث شل شدن و آزاد شدن عضلات ناحیه پروستات و گردنه مثانه می شوند. در نتیجه مجاری ادراری باز شده و مشکلات اختلال در ادرار کاهش پیدا می کنند.

مهمترین مزیت استفاده از داروهای مسدودکننده آلفا، تاثیرگذاری سریع آن ها است. شما پس از مصرف داروهای مسدودکننده آلفا در مدت 2 الی 3 روز اولین نشانه های کاهش اثرات بیماری بزرگ شدن پروستات را مشاهده می کنید. البته مسدودکننده های آلفا بیشتر برای افرادی تجویز می شود که سایز و حجم پروستات شان بیش از حد بزرگ نشده است. 

داروهای مهارکننده آلفا 5 ردوکتاز
یکی دیگر از داروهای تاثیرگذار در حجم پروستات، داروهای مهارکننده آلفا 5 ردوکتاز هستند. این داروها در واقع سطح هورمونی مردانه به نام دی هیدروتستوسترون را کاهش می دهند.

تحقیقات نشان داده است که ترشح برخی هورمون های مردانه باعث بزرگ شدن خوش خیم پروستات در آقایان می شود. در نتیجه با استفاده از این نوع داروها، میزان ترشح هورمون ذکر شده کاهش پیدا کرده و در مدت زمان مشخصی تاثیراتی همچون کاهش سایز پروستات را شاهد خواهید بود. جدا از این موضوع مصرف داروهای مهارکننده آلفا 5 ردوکتاز، علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات را نیز کاهش داده و امکان دفع ادرار بدون مشکل وجود خواهد داشت. 

درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات با روش های غیر تهاجمی
روش های درمانی از جمله جراحی، معمولا جز روش های تهاجمی محسوب می شوند. اما پزشکان همواره تلاش می کنند تا حد امکان از این روش استفاده نکنند و بیماری را با روش های کم خطرتری مانند درمان دارویی یا درمان با روش های غیر تهاجمی کنترل کنند. خوشبختانه روش های غیر تهاجمی متعددی برای درمان بزرگ شدن پروستات وجود دارد. 
از بین بردن رادیویی پروستات از طریق مجاری ادراری
در این روش برخی بافت های دلخواه از پروستات از طریق امواج رادیویی نابود شده و تلاش می شود که علائم بزرگ شدن پروستات نیز کاهش پیدا کنند. برای انجام این کار، سوزن های مخصوص وارد پروستات شده و از این طریق امواج رادیویی با فرکانس بالا به داخل بافت های پروستات منتقل می شوند. در نهایت این امواج با فرکانس بالا، ایجاد حرارت کرده و حرارت تولید شده سبب از بین بردن بافت های پروستات می شود. 

گرما درمانی با کمک امواج مایکروویو
روش گرما درمانی با کمک امواج مایکروویو نیز یکی دیگر از روش های درمان بزرگ شدن پروستات است که به مانند روش با تولید حرارت، سبب از بین رفتن بافت های پروستات می شود. در این روش نیز نیاز به بی حسی موضعی وجود دارد. گرما درمانی در واقع اثرات ناشی از بزرگ شدن پروستات را کاهش می دهد. به طوری که پس از استفاده از این روش علائمی همچون تکرر ادرار، نیاز فوری به تخلیه ادرار، فشار کم ادرار در هنگام دفع به میزان زیادی کاهش پیدا می کنند. 

درمان بزرگ شدن پروستات با کمک استنت پروستات
استنت گذاری در ناحیه مجاری ادراری، یک روش درمان برای کاهش علائم بزرگ شدن پروستات می باشد. استنت در واقع شبیه به یک لوله فلزی و توری مانند است که در ابتدای مجاری ادراری قرار گرفته و سبب پهن و باز شدن مجاری ادراری می شود. به این ترتیب مراحل دفع ادرار بهتر انجام می شود. البته این روش توسط پزشکان چندان توصیه نمی شود و عوارض آن به نسبت دیگر روش ها بیشتر است. افرادی که نمی توانند از درمان دارویی یا جراحی پروستات استفاده کنند، معمولا به این روش درمانی روی می آورند. 

درمان بزرگ شدن پروستات با روش جراحی
روش جراحی پروستات، معمولا آخرین روش برای درمان بزرگ شدن پروستات است. افرادی که سایز و حجم پروستات شان به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و درمان دارویی و دیگر روش ها تاثیر چندانی ندارند، می بایست از این روش استفاده کنند. جراحی بزرگ شدن پروستات به شیوه های مختلف قابل انجام است. از جمله مهمترین روش های جراحی بزرگ شدن پروستات می توان به موارد زیر اشاره کرد.
جراحی بریدن بافت اضافی پروستات از راه مجاری ادراری
ایجاد برش روی بافت های اضافی پروستات
جراحی پروستات با کمک لیزر
جراحی باز پروستات یا پروستاتکتومی

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-the-best-cure-for-prostate-enlargement-disease

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*