مراحل درمان سرطان پروستات چگونه انجام می شود؟

  دکتر لینک | مراحل درمان سرطان پروستات چگونه انجام می شود؟

امروزه با رشد تکنولوژی و گسترش علوم پزشکی، روش های درمانی بسیاری برای درمان انواع سرطان از جمله درمان سرطان پروستات، پدید آمده است. به همین منظور در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با متداول ترین و جدیدترین روش های درمان سرطان پروستات آشنا کنیم.

روش های درمان سرطان پروستات بر چه اساسی انتخاب می شوند؟
خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، روش های نوینی برای کنترل و درمان سرطان پروستات، ایجاد شده است. مهمترین و کارآمدترین روش های درمان بیماری سرطان پروستات، شامل پرتودرمانی پروستات، هورمون درمانی، شیمی درمانی، جراحی پروستات، درمان به روش بیولوژیکی و درمان به روش کرایوسرجری می شود. این که دقیقا چه روش درمانی برای مداوای بیماری سرطان پروستات، مناسب است و باید به کار گرفته شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سابقه سلامتی و بیماری فرد
وضعیت عمومی بیمار
مرحله گسترش بیماری
ثابت یا متغیر بودن سطح PSA
گسترش سرطان به دیگر بخش های بدن 

درمان سرطان پروستات به روش پرتو درمانی پروستات
یکی از روش های درمان سرطان پروستات، اشعه درمانی یا پرتودرمانی می باشد. از این روش بسته به نوع و شدن بیماری شما، می توان پیش از عمل و بعد از آن استفاده کرد که تشخیص این مورد به نظر پزشک معالج و جراح شما بستگی دارد. روش پرتودرمانی معمولا به دو روش انجام می شود. 
پرتودرمانی خارجی:
در این روش شما دراز کشیده و دستگاه پرتودرمانی در اطراف بدن تان حرکت می کند. این دستگاه در حین حرکت، پرتوهای پر انرژی را به سمت پروستات می تاباند. یعنی منبع تابش اشعه، یک منبع خارجی می باشد. 
پرتودرمانی داخلی:
در روش پرتودرمانی داخلی، منبع تابش اشعه در داخل بدن قرار می گیرد. به این روش اصطلاحا براکی تراپی پروستات نیز می گویند. در این روش تعدادی ذرات پرتوزا در داخل بافت پروستات قرار می گیرند. این دانه ها میزان بسیار کمی از پرتوها را در یک مدت زما ن خاص آزاد می کنند و پس از مدت زمانی خاص از کار می افتند. البته پس از اتمام کار نیازی به خارج کردن آن ها نیست. 

درمان سرطان پروستات به روش هورمون درمانی پروستات
اختلالات در تولید هورمون هایی مانند تستوسترون، می تواند بر گسترش سلول های سرطانی بیفزاید. از این رو روش هورمون درمانی، با کاهش تولید هورمون تستوسترون، سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش داده و باعث از بین رفتن آن ها می شود. داروهایی که برای هورمون درمانی تجویز می شوند، به دو شکل سبب کاهش رشد سلول های سرطانی و از بین بردن آن ها می شوند:
داروهایی که تولید هورمون تستوسترون را قطع می کنند. از جمله این داروها می توان به ( لوپرولید، گوسرلین، هیسترلین، تریپتورلین) اشاره کرد. 
داروهایی که از رسیدن هورمون تستوسترون به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. از جمله این داروها می توان به ( فلوتامید، بیکالوتامید، نیلوتامید و انزالوتامید ) اشاره کرد. 

درمان سرطان پروستات به روش جراحی پروستات
یکی دیگر از روش های درمان سرطان پروستات، انجام جراحی برداشتن پروستات از داخل بدن می باشد. البته بسته به این که دقیقا چه بافت ها و بخش هایی برداشته می شوند، روش های مختلفی برای جراحی پروستات وجود دارد. 
جراحی پروستاکتومی رادیکال: در این روش جراحی تمام بخش های پروستات و بافت های اطراف آن برداشته می شود. علت این موضوع نیز به سبب اطمینان از انتشار سلول های سرطانی به دیگر بخش های بدن و دیگر بافت ها می باشد. جراحی پروستاکتومی به دو روش جراحی پروستاکتومی رتروویوبیک و جراحی پروستاکتومی پرینه آل انجام می شود. در ادامه درباره هر یک توضیحاتی را عنوان خواهیم کرد.
 جراحی پروستاکتومی رترویوبیک: در این روش جراحی برش روی شکم زده شده و پروستات از این ناحیه خارج می شود. 
جراحی پروستاکتومی پرینه آل: در این روش جراحی برش بین بیضه و مقعد زده شده و پروستات از این طریق برداشته می شود. 
لنفادنکتومی لگن: در این روش، غده های لنفاوی لگن از طریق جراحی برداشته شده و برای بررسی به پاتولوژی فرستاده می شود. 
جراحی برداشتن پروستات از طریق مجاری ادراری: جراحی برداشتن پروستات از طریق مجاری ادراری توسط دستگاهی به نام رزکتوسکوپ انجام می شود. این دستگاه دارای میله ای بسیار نازک و یک دستگاه برش بسیار ظریف است که از طریق مجاری ادراری وارد شده و عمل برداشتن پروستات را انجام می شود. افرادی که به سبب بیماری های مختلف امکان جراحی بیرونی و وسیع را ندارند، می توانند از این روش جراحی استفاده کنند. 

درمان سرطان پروستات به روش شیمی درمانی
شیمی درمانی برای درمان سرطان پروستات، با کمک داروهای خوراکی یا تزریقی انجام می شود. به این ترتیب سلول های سرطانی سرتاسر بدن در معرض نابودی قرار می گیرند. در مواقعی که هورمون درمانی برای درمان سرطان پروستات نتیجه مثبتی نداشته باشد، می توان از روش شیمی درمانی استفاده کرد. مخصوصا وقتی که سرطان به دیگر بافت ها و بخش های بدن سرایت کرده است، این روش می تواند بهترین گزینه برای کنترل سرطان باشد. دوره درمان شیمی درمانی ممکن است، چندین ماه به طول بینجامد و البته عوارضی نیز خواهد داشت. این که شما می توانید از این روش استفاده کنید یا خیر، تا حد زیادی به نظر پزشک معالج تان بستگی دارد. 

درمان سرطان پروستات به روش بیولوژیکی یا ایمونوتراپی
درمان سرطان پروستات به روش بیولوژیکی با هدف بهبود سیستم ایمنی بدن در برابر سرطان انجام می شود. یکی از روش های بسیار معروف ایمونوتراپی، روش پراونج یا سیپولوسل- تی می باشد. در این روش بخشی از سلول های ایمنی شما برداشته شده و با روش های ژنتیکی برای مقابله با سرطان قدرتمندتر و آماده تر می شوند. در نهایت این سلول ها با روش تزریق دوباره وارد بدن می شوند. البته نمی توان گفت که این روش برای همه افراد جواب می دهد. اما تعداد زیادی از افراد به این درمان پاسخ مثبت داده اند. البته این را نیز باید در نظر بگیرید که روش بیولوژیکی روش درمانی بسیار گرانی است و شامل چندین دوره درمانی می شود. به همین دلیل تعداد افراد کمی هستند که از این روش استفاده می کنند و هنوز بین افراد فراگیر نشده است. 

درمان سرطان پروستات به روش کرایوسرجری یا منجمد کردن بافت سرطانی
روش درمانی کرایوسرجری یا فریز کردن بافت سرطانی یک روش جالب توجه دیگر برای کنترل و درمان سرطان پروستات است. در این روش بافت سرطانی به طور کامل منجمد و فریز شده تا سلول های سرطانی موجود در آن نابود شوند. در روش کرایوسرجری یک سوزن باریک که حاوی یک گاز سرد است، وارد پروستات شده و این گاز را به بافت پروستات منتقل می کند. سپس یک سوزن دیگر که این بار حاوی یک گاز دیگر است، وارد بافت شده و بافت را دوباره گرم می کند. این حرکت به منظور نابودی کامل سلول های سرطانی چندین بار انجام می شود. البته ناگفته نماند که این روش درمانی عوارض بسیاری نیز دارد و معمولا چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. 

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-stages-of-prostate-cancer-treatment

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*