پیشگیری از بیماری های پروستات

  دکتر لینک | پیشگیری از بیماری های پروستات

طبیعتا هیچکس دوست ندارد، در میانسالی یا در دوران کهنسالی با بیماری های مختلف از جمله بیماری های پروستات مواجه شود. لذا برای مواجه نشدن با این نوع بیماری ها توصیه می شود، راهکارهای پیشگیری از بیماری های پروستات را در طول دوران زندگی مد نظر داشته و رعایت کنید. چرا که بسیاری از این راهکارها جنبه عمومی نیز داشته و از ابتلا شما به سایر بیماری ها نیز جلوگیری می کند. 

پیشگیری از بیماری های پروستات با انجام معاینات دوره ای 
مهمترین بیماری های پروستات، از جمله سرطان پروستات، التهاب پروستات و بزرگ شدن پروستات عموما در سنین میانسالی و کهنسالی اتفاق می افتد. به همین دلیل توصیه می شود، افرادی بالای 50 سال به صورت دوره ای آزمایش های مربوط به تشخیص بیماری های پروستات، از جمله معاینه حضوری و تست PSA، سونوگرافی مقعدی، آزمایش ادرار و تصویربرداری MRI را انجام دهند.

همچنین افرادی که پیش از این سابقه ابتلا به یکی از بیماری های پروستات در افراد خانواده اش دیده شده است، می بایست برای پیشگیری از بیماری های پروستات آزمایش ها و تست های تشخیص این بیماری را از 40 یا 45 سالگی به بعد به صورت دوره ای انجام دهند. البته این بدان معنا نیست که اگر سابقه ابتلا به بیماری های پروستات در اعضای خانواده شما وجود ندارد، پس شما از ابتلا به این بیماری مصون هستید. این موضوع تنها احتمال ابتلا شما را کاهش می دهد. 

پیشگیری از بیماری های پروستات با رژیم غذایی مناسب 
تغذیه مناسب از دیرباز یکی از عوامل موثر برای پیشگیری از بسیاری از بیماری ها بوده است. همچنین برای پیشگیری از بیماری های پروستات از جمله سرطان پروستات می بایست، در طول دوران زندگی مخصوصا در دوران کودکی و جوانی به تغذیه خود توجه ویژه ای داشته باشید. در این بین مصرف برخی مواد غذایی می تواند به پیشگیری از بیماری های پروستات کمک کند. از جمله این مواد می توان به سویا، چای، گوشت سفید (ماهی)، گوجه فرنگی و ... اشاره کرد.

مواد غذایی همچون چای و سویا دارای ماده ای به نام ایزوفلاون بوده که احتمال ابتلا به بیماری های پروستات را کاهش می دهد. همچنین خوردن ماهی می تواند روش خوبی برای پیشگیری از بیماری های پروستات باشد. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی از رشد غیر طبیعی سلول های سرطانی جلوگیری کرده و برای بدن مفید می باشد.

یکی دیگر از روش های بسیار خوب برای پیشگیری از بیماری های پروستات و علی الخصوص بیماری سرطان پروستات، گنجاندن گوجه فرنگی در رژیم غذایی می باشد. لیکوپن موجود در گوجه خواص بسیار خوبی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات دارد. البته بهتر است، محدودیت های غذایی را نیز اعمال کنید. برای مثال توصیه می شود که از مصرف زیاد مکمل های غذایی تا حد ممکن خودداری کنید. معمولا مصرف زیاد و بی رویه ویتامین ها، برای سلامتی بدن خطرناک بوده و خطر ابتلا به سرطان و مخصوصا سرطان پروستات را افزایش می دهد.

در خصوص چربی های اشباع هم که می دانید مصرف این نوع چربی ها به طور کلی سبب بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات از جمله چاقی می شود. یکی دیگر از بیماری هایی که بیشتر در افراد چاق و افرادی که بیش از اندازه از چربی های اشباع استفاده می کنند، بروز پیدا می کند، سرطان پروستات می باشد.  

رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از التهاب پروستات و عفونت باکتریال
التهاب پروستات یکی از بیماری های باکتریال و عفونی است که معمولا با انتقال باکتری به پروستات پدید می آید. از این رو یکی از روش های ایمن برای پیشگیری از التهاب پروستات، رعایت اصول بهداشتی می باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود، در هنگام رابطه جنسی نکات بهداشتی را رعایت کرده و در این خصوص حساس باشید. همچنین می بایست پس از دفع ادرار و مدفوع، آلت تناسلی شسته شده و خشک شود. در غیر این صورت ممکن است احتمال وقوع التهاب های باکتریال پروستات افزایش پیدا کند. 

پیشگیری از بیماری های پروستات با ورزش مداوم و تحرک
همانطور که در مقالات پیشین نیز اشاره کردیم. یکی از عوامل خطر ابتلا به برخی بیماری های پروستات، عدم ورزش و تحرک کافی و البته بیماری ها و مشکلاتی نظیر دیابت یا چاقی مفرط می باشد. از این رو بهتر است برای کاهش احتمال ابتلا به این نوع بیماری های و پیشگیری از بیماری های پروستات، همواره ورزش کردن را ادامه دهید. البته منظور ما انجام ورزش به صورت حرفه ای نیست. شما با روزی نیم ساعت پیاده روی نیز می توانید بدنی شاداب و سالم داشته باشید. 

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-prevention-of-prostate-disease

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*