معرفی بیماری سیاه سرفه؛ تشخیص بیماری،علائم و علل بیماری

  دکتر لینک | معرفی بیماری سیاه سرفه؛ تشخیص بیماری،علائم و علل بیماری

بیماری سیاه سرفه، یک بیماری شایع قدیمی در بین کودکان و نوزادان است که به ویژه نوزادان زیر 1 سال را درگیر می کند. بیشترین دلیل اهمیت این بیماری، مسری بودن و احتمال سرایت بالای آن در بین نوزادان می باشد. لذا تشخیص به موقع و بهداشت محیطی برای زندگی نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است. 

معرفی بیماری سیاه سرفه در کودکان
بیماری سیاه سرفه یک بیماری واگیردار تنفسی است که به صورت باکتریال است و از طریق باکتری بوردتلاپرتوسیس انتقال می یابد. این بیماری در کودکان شیوع داشته و البته در سال های اخیر از تعداد قربانیان آن کاسته شده است. خوشبختانه واکسن این بیماری وجود داشته و همه کودکان می بایست، این واکسن را تزریق نمایند.

از آن جایی که علائم اولیه این بیماری شباهت بسیار زیادی به سرماخوردگی دارد، معمولا والدین توجه ویژه به این موضوع ندارند و همین امر می تواند سبب تشدید بیماری و افزایش خطر برای کودک شود. لذا توصیه می شود با مشاهده اولین علائم این بیماری در فرزندتان حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

هر چه سن فرد در هنگام ابتلا به این بیماری پایین تر باشد، احتمال بروز خطر برای وی بیشتر است. چرا که در افراد با سنین کم مانند نوزادان، قدرت بدن بسیار کم بوده و توانایی مقابله با این بیماری را ندارد. البته این بدان معنی نیست که همه نوزادان مبتلا به سیاه سرفه جان خود را از دست می دهند. افرادی که به بیماری سیاه سرفه مبتلا می شود، معمولا دچار التهاب مجاری تنفسی شده و با مشکل تنفسی مواجه می شود. شدت علائم برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. 

علل بروز سیاه سرفه در کودکان
علت اصلی بیماری سیاه سرفه در کودکان، باکتری بوردتلاپرتوسیس می باشد. این باکتری به صورت تماس مستقیم از طریق تماس فیزیکی و تماس غیر مستقیم از طریق تنفس و قطرات عفونی و باکتریال منتقل می شود. فرد تا حدود یک هفته می تواند علائمی از خود بروز ندهد. عوامل خطر و افزایش دهنده این بیماری عبارتند از:
افرادی که واکسن سیاه سرفه تزریق نکرده اند.
زندگی در محیط غیر بهداشتی و آلوده
بارداری
فصل زمستان و بهار 

علائم بیماری سیاه سرفه
علائم سیاه سرفه معمولا به دو صورت خفیف و شدید خود را نشان می دهند. در مراحل ابتدایی بیماری که حدود 10 روز به طول می انجامد، فرد با علائم خفیف این بیماری رو به رو می شود. که عبارتند از:
گرفتگی بینی
آبریزش بینی
تب
سرفه
قرمز شدن چشم ها
پس از گذراندن این دوران، بیمار وارد مرحله دوم بیماری می شود که علائم تشدید یافته و تحمل آن برای بیمار کار سختی است. این علائم عبارتند از:
تهوع و استفراغ
سرفه های شدید و خشن و به صورت مکرر
خستگی شدید
کبود شدن یا قرمز صورت 
اگر در مراحل اولیه بیماری، کودکتان را نزد پزشک نبرده اید، در این مرحله می بایست هر چه سریعتر برای تشخیص و درمان، فرزندتان را به نزد پزشک ببرید. مشاهده این علائم می تواند پس از گذشت 1 یا 2 هفته پس از شروع بیماری دیده شود. 
بروز این بیماری در نوزادان می تواند به گونه های دیگری باشد؛ به طوری که نوزاد دچار سرفه های شدید نمی شود، اما علائم تنگی نفس در وی دیده می شود. اگر در این شرایط نوزاد به نزد پزشک برده نشود، ممکن است دچار ایست تنفس شود. 

چرا تشخیص سیاه سرفه کار دشواری است؟
بیماری سیاه سرفه، از آن دست بیماری هایی است که تشخیص آن در مراحل اولیه بسیار سخت بوده و والدین به سختی می توانند آن را تشخیص دهند. علت این موضوع شباهت بسیار زیاد علائم سیاه سرفه با بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد. البته تشخیص این بیماری برای پزشکان کمی آسان تر است.

پزشک با معاینه حضوری و با گوش دادن به صدای تنفس بیمار و مشاهده علائم می تواند این بیماری را تشخیص دهد. اما روش های دیگری برای تشخیص بیماری سیاه سرفه وجود دارد که از آن جمله می توان به نمونه برداری از گلو یا بینی، آزمایش خون، اشعه ایکس اشاره کرد. 
اما موضوعی که بسیار اهمیت دارد، تشخیص به موقع این بیماری است. از این رو به خانواده ها توصیه می شود، پس از مشاهده اولین نشانه های بیماری سیاه سرفه یا آنفولانزا حتما به پزشک مراجعه کنند.  

لطفا نظر خود را درباره این پست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-introduction-of-pertussis-disease;-diagnosis,-symptoms-and-causes-of-the-disease

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*