همه چیز درباره پروستات و بیماری های شایع آن

  دکتر لینک | همه چیز درباره پروستات و بیماری های شایع آن

بیماری های پروستات، از جمله بیماری های شایع در بین مردان بوده که عده زیادی از این افراد را به خود درگیر می کند. البته شاید هنوز بسیاری از افراد با پروستات و بیماری های شاخص آن آشنایی چندانی نداشته باشند. به همین سبب در این مقاله سعی داریم تا شما را به طور کلی با پروستات و بیماری های آن آشنا کنیم.
پروستات چیست؟
بیایید ابتدا با پروستات یا پروفسرته آشنا شویم. پروستات در واقع یک عضو گردو مانند از دستگاه تناسلی مردانه می باشد. ابعاد و شکل و سایز این غده تقریبا مشابه یک گردو است. این غده در ابتدای مجرای ادراری و در بخش لگن خاصره قرار گرفته و عمده عملکرد آن در فرآیند تولید منی و ترشح اسپرم می باشد. به طوری که در موقع انزال، پروستات منقبض شده و یک ماده تقریبا غلیظ و شیری رنگ را ترشح کرده و به منی اضافه می کند. این موضوع باعث می شود که اسپرم ها تا مدتی فعال بمانند. در واقع مهمترین نقش پروستات نیز همین مورد است.
اگر پروستات وجود ندارد، مردان عملا نابارور و عقیم بودند. این غده همچنین در کنترل ادرار نیز نقش بسیار مهمی دارد. غده پروستات به طور کلی مختص سیستم تناسلی مردانه است. اما جالب است بدانید که زنان نیز دارای غدد شبه پروستات می باشند که در بخش جلو واژن قرار دارند. پروستات به مانند سایر اعضای بدن ممکن است با بیماری هایی مواجه شود. در ادامه شما را با مهمترین و شایع ترین بیماری های پروستات آشنا خواهیم کرد. 

شایع ترین بیماری های پروستات کدامند؟
حال که به طور کلی با پروستات و نقش آن در بدن مردان آشنا شدید، بهتر است با بیماری های پروستات نیز آشنا شوید. متاسفانه بیماری های پروستات در بین مردان بسیار شایع بوده و احتمال بروز این بیماری ها در هر فردی وجود دارد. از جمله مهمترین و متداول ترین بیماری های پروستات در مردان می توان به سرطان پروستات، بزرگ شدن خوش خیم پروستات و التهاب و ورم پروستات اشاره کنیم.
این سه بیماری به نسبت سایر بیماری های مربوطه شیوع بیشتری داشته و افراد بیشتری را به خود درگیر کرده کرده است. البته در آینده در خصوص هر یک از این بیماری ها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. اما در این مطلب قصد داریم تا شما را به طور کلی با انواع بیماری های پروستات مردان آشنا کنیم. 

سرطان پروستات
سرطان پروستات از جمله مهمترین بیماری های پروستات بوده که متاسفانه بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. در اینجا به طور خلاصه در خصوص این بیماری و علائم آن صحبت خواهیم کرد. سرطان پروستات وقتی اتفاق می افتد که سلول های مربوط به این ناحیه با یک سرعت غیر عادی شروع به رشد می کنند و تجمع بیش از حد این سلول ها که در پایان طول عمرشان نیز از بین نمی روند، می تواند باعث بروز توده های سرطانی خوش خیم یا بدخیم در این ناحیه شود.
از جمله نشانه هایی که باید برای تشخیص این بیماری به آن ها توجه داشته باشید، عبارتند از: تکرر ادرار، درد در ناحیه لگن و مقعد، مشکل در دفع ادرار، مشکلات در ارتباط جنسی، تورم پاها، وجود خون در ادرار، احساس ناراحتی در هنگام انزال و ... البته سرطان پروستات جز آن گروه از  بیماری های پروستات است که ممکن است، پیش از بروز نشانه های فوق، بیماری به سرعت پیشرفت کرده و به مراحل وخیم برسد. لذا بهتر است آقایان معاینات دوره ای را فراموش نکنند. 

بزرگ شدن خوش خیم پروستات
مشکل BPH یا بزرگ شدن پروستات، از آن دست بیماری های پروستات است که چندان نگران کننده نبوده و بزرگ شدن پروستات، دلیل بر سرطانی بودن آن نمی باشد. این بیماری در حال حاضر در بین افراد مسن بیشتر دیده می شود. اما این موضوع بدان معنی نیست که افراد جوان تر به این بیماری دچار نخواهند شد.
از جمله مهمترین نشانه های این بیماری، کاهش فشار ادرار، چکه کردن ادرار، افزایش تکرر ادرار، قطع و وصل شدن ادرار می باشند. توصیه می شود، به محض مشاهده این علائم حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در صورت عدم مراجعه به پزشک و توجه نکردن به نشانه های بیماری، ممکن است، پس چند مدت با انسداد کامل مجاری ادراری و دیگر مشکلات مرتبط مواجه شوید. پس حتما این موضوع را جدی بگیرید و نسبت به آن حساسیت داشته باشید. 

التهاب پروستات
وقتی پروستات، متورم و ملتهب می شود، باید نگران بروز بیماری پروستاتیت باشید. در این بیماری، پروستات، متورم و دردناک می شود و بسیار فرد را می آزارد. البته حتما به این موضوع توجه داشته باشید که این بیماری با سرطان پروستات و بزرگ شدن پروستات کاملا متفاوت است. این بیماری معمولا در اثر عفونت و تجمع باکتری ها در این ناحیه ایجاد می شود.
به طور کلی بیماری التهاب پروستات را در چهار دسته پروستاتیت باکتریال حاد، پروستاتیت باکتریال مزمن، سندروم درد مزمن لگنی یا پروستاتیت مزمن و پروستاتیت بدون علامت طبقه بندی می کنند.
به طور کلی نشانه هایی که برای این بیماری می توان متصور بود، کمی به دیگر انواع بیماری های پروستات، شباهت دارد و از آن جمله می توانیم به درد در هنگام انزال، درد در نواحی آلت تناسلی، درد مفاصل و عضلات، تب، بروز اختلال در ادرار، وجود خون در ادرار، کمر درد، فوریت ادراری، عفونت و ... اشاره کنیم. 
در آینده دقیق تر درباره هر یک از بیماری های پروستات صحبت خواهیم کرد. 

لطفا نظر خود را درباره این پُست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

درصورتی که این مطلب براتون جالب بود پیشنهاد میکنیم در سایت دکتر یو عضو بشید

https://druu.ir/signup

پادکست پزشکی | مدیکستو

"ازتون صادقانه میخوام که اگه فکر میکنی این مطلب به درد کسی میخوره آدرسشو کپی کنید و براش ارسال کنید زیاد وقتتو نمیگیره"

https://www.drlink.ir/blog/medical-podcast-medicasto-everything-about-the-prostate-and-its-common-diseases

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*