کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی (قسمت دوم)

  دکتر لینک | کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی (قسمت دوم)

تشخیص بیماری به اطلاعات متعدد و مرتبط کردن آن ها به یکدیگر بستگی دارد. هوش مصنوعی احتمالاً گزینه مناسبی برای این کار محسوب می شود.

هوش مصنوعی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت به معنای استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارها است تا تقریباً شناخت انسان را در تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی پیچیده مورد استفاده قرار دهد. به‌طور خاص، هوش مصنوعی توانایی الگوریتم‌های کامپیوتری برای به دست آوردن نتایج بدون درنظر گرفتن مستقیم انسان است.

آنچه تکنولوژی هوش مصنوعی را از تکنولوژی‌های قدیمی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت متمایز می‌کند، توانایی کسب اطلاعات، پردازش آن و ارائه خروجی به‌طور دقیق به کاربر نهایی است. هوش مصنوعی این عملیات را با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین انجام می‌دهد که می‌تواند الگوها را در رفتار تشخیص دهد و منطق خود را ایجاد کند. برای کاهش خطا، الگوریتم هوش مصنوعی نیاز دارد تا بارها مورد آزمایش قرار گیرد.

تشخیص بیماری های چشم با هوش مصنوعی

نمونه اول) تشخیص بیماری چشمی ناشی از دیابت به کمک هوش مصنوعی

پژوهشگران استرالیایی برای تشخیص نوعی بیماری چشمی ناشی از دیابت، روشی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه داده‌اند.
روش‌های استاندارد تشخیص شبکیه‌رنجوری دیابتی، معمولا تهاجمی و پرهزینه هستند و اغلب در دسترس ساکنان بخشی از جهان قرار نمی‌گیرند. نتایج حاصل از روش مبتنی بر هوش مصنوعی ما، دقت اسکن‌های بالینی را دارند اما بر تصاویری از شبکیه تکیه می‌کنند که با ابزار معمول بینایی‌سنجی تهیه شده‌اند. افزایش سرعت و کاهش هزینه تشخیص این بیماری غیرقابل درمان، می‌تواند تغییر چشمگیری در زندگی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند اما آن را تشخیص نداده‌اند، ایجاد کند.

نمونه دوم) تشخیص بیماری های چشم با پیکسل های روی چشم

شرکت هوش مصنوعی گوگل موسوم به "دیپ‌مایند" (DeepMind)، نوعی سیستم هوش مصنوعی طراحی کرده که می‌تواند بیش از از ۵۰ بیماری چشمی را تنها با بررسی اسکن سه‌بعدی شبکیه تشخیص دهد. این شرکت در نظر دارد با تمرکز بر هوش مصنوعی، همه مواردی که می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های خطرناک چشم شوند، تشخیص دهد و پیشنهاداتی برای انتخاب مناسب‌ترین نوع درمان به بیماران ارائه کند. بدین ترتیب، با استفاده از این سیستم، تعداد افرادی که بینایی خود را از دست می‌دهند، کاهش خواهد یافت. در این سیستم، هوش مصنوعی، پیکسل‌هایی را روی اسکن چشم مشخص می‌کند که با نشانه‌های بیماری مطابقت دارند.

تشخیص بیماری های قلبی به کمک هوش مصنوعی

نمونه اول)تشخیص بیماری های قلبی با اسکن چشم

به‌تازگی روشی برای ارزیابی ریسک ابتلا افراد به بیماری‌ قلبی با استفاده از یادگیری ماشین پیدا کرده‌اند. در این روش، اسکن لایه‌های پشتی چشم بیماران توسط یک نرم‌افزار تحلیل می‌شود و اطلاعات دقیق درباره سن، فشار خون و این‌که آیا فرد سیگار می‌کشد یا خیر به دست می‌آید. با داشتن این اطلاعات می‌توان پیش‌بینی نمود که آیا فرد در خطر سکته قلبی یا اتفاق‌های مشابه قرار دارد یا خیر. دقت این روش تقریبا برابر با روش‌های کنونی مورد استفاده در پزشکی عنوان شده است.

ایده نگاه کردن به چشمان شما برای قضاوت در مورد سلامتی قلبتان غیر عادی به نظر می‌رسد؛ اما این روش از یک تحقیق ثابت‌شده علمی به‌ دست آمده است. دیواره داخلی چشم (فوندوس) پر از عروق خونی و منعکس‌کننده سلامت کلی بدن است. پزشکان با مطالعه ظاهر آن با دوربین و میکروسکوپ می‌توانند چیزهایی مانند فشار خون فرد، سن و اینکه آیا فرد سیگار می‌کشد یا خیر را استخراج کنند که همگی پیش‌بینی‌کننده‌های مهم سلامت قلب و عروق هستند.

نمونه دوم) سیستم از نوارهای قلب الکتروکاردیوگرام(ثبت ضربان قلب به وسیله برق) برای بررسی میزان سلامت قلب استفاده می کند.

سیستم مذکور، اختلالات بطن چپ قلب را با دقت بالایی تشخیص می دهد و این در حالی است که شناسایی این نوع نارسایی ها معمولا با انجام آزمایش ها و تصویربرداری های گران قیمت و وقت گیر ممکن است.

اختلالات بطن چپ قلب می تواند باعث از کار افتادن قلب فرد و مرگ وی شود. اما نکته نگران کننده این است که اختلال یاد شده هیچ علامت مشخصی ندارد و ناگهان فرد را دچار مشکل می کند.

سیستم هوش مصنوعی جدید با بررسی نوار قلب فرد در عرض 10 ثانیه وجود یا عدم وجود این اختلال را تشخیص می دهد. سیستم مذکور با جمع آوری داده های بیش از 600 هزار مریض و بررسی نوارهای قلب آنها طراحی شده و دقت آن در حدود 85 درصد است.

ساخت دستکش برای جراحی از راه دور

این دستکش به جراحان اجازه می دهد از راه دور عمل جراحی را انجام دهند. این دستکش برای جراحی لمسی ربات ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستکش حس لامسه را برای جراحان فراهم می آورد و به آنها اجازه می دهد عمل جراحی روی بیماران را از راه دور انجام دهند. دستکش به حسگرهایی مجهز است که لمس کردن را شبیه سازی می کنند. زمانی که جراح دست خود را حرکت می دهند، اطلاعات به یک بازوی رباتیک ارسال می شود. دست رباتیک می تواند عکس العمل نشان داده و به جراح اجازه دهد که عملیات را از راه دور کنترل کند.

مأموریت تکنولوژی دکتر لینک هوشمند سازی سازماندهی، امن سازی در جهت مدیریت مطب و کلینیک می باشد.
نظر خود را درباره این پُست در صفحه اینستاگرام به اشتراک بگذارید: ورود به اینستاگرام

مقالات مرتبط:

کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی(قسمت اول)

مدیریت سنتی مطب در مقابل مدیریت مدرن

افزایش بهره وری در مدیریت مراکز درمانی

صفر تا صد پرونده الکترونیک سلامت

تگ های مربوط به مقاله فوق در مورد مدیریت مراکز مشاوره و روانشناسی

اشتراک گذاری:
0

دیدگاه شما:

*